Opisi

REVIEW: NBA 2k20

Posted on

Priča o košarkaškoj simulaciji NBA 2K20, rađa se iz pepela izneverenih očekivanja svih nas koji volimo košarku. U trenutku kada domaća košarkaška javnost svoju pažnju još uvek usmerava na odgovorne za neuspeh u Kini, vaš autor menja treću majicu u propaloj nameri da pogodi dve trojke zaredom sa Bogdanom Bogdanovićem, koji u ovoj igri ima krajnje neshvaćeno loš rejting (78 ukupno).

Smešno? Zapravo, više je tužno. Ocene srpskih igrača, iz godine u godinu nisu na očekivanom nivou, osim možda Nikole Jokića koji je ranije smešten u prvu petorku NBA lige, a po mišljenju autora igre on je na “visokom” trećem mestu sa rejtingom (90 ukupno), odmah iza Entoni Dejvisa i Emanuela Enbida. Ostale košarkaše Srbije nećemo posebno opisivati u ovom tekstu, jer sve stane u jednu reč – potcenjeni. Podsećamo čitaoce ove recenzije da su ti momci pre par nedelja iza Velikog zida uspeli da pobede tim SAD, čiji bi roster, po mišljenju autora ove igre, morao da preleti Bogdana & co. A svi smo svedoci da tako bilo nije…

Nakon uvodnog osvrta na košarkaška dešavanja u septembru, sledi priča o sportskoj simulaciji NBA 2K20, koja iz godine u godinu, čini se, nudi sve manje pravih inovacija. S tim u vezi, vraćamo se na temu teksta , priču o bitnim segmentima unapređenja u samoj igri, osnovne modove, grafiku, muziku, karijeru, 2K TV emisije, čuvene MyTeam kartice i nezaobilazne mikro-transakcije. Pa, da krenemo već jednom!

Svakim izdanjem, omot igre posvećen je najvećim NBA zvezdama. Ove godine, to mesto je rezervisano za Entoni Dejvisa (digresija, raduje me pomisao da ću jednog dana biti na naslovnoj strani štampanog izdanja Play!Zine magazina, mada još uvek nisam imao igru meseca!), dok je nešto više novca potrebno izdvojiti za Legend ediciju, na čijem omotu je odlazeći velikan, Dvejn Vejd.

Međutim, omot, iako može da bude dobar mamac za uspešnu prodaju, on svakako nikada nije bio presudan detalj u odluci bilo kog ozbiljnog gejmera da izdvoji vreme i novac za neku igru (osim možda osamdesetih godina prošlog veka, kad više vizuelnih informacija od omota nismo ni imali). Tako da, ono što bi ozbiljno trebalo da zabrine ljude iz 2K, je to što su ove godine više nego ikada bacili rukavicu u lice velikom broju fanova ove igre. Sigurno se pitate kako i zašto?

Prvo, trebalo bi istaći da su promene u gejmpleju toliko minorne da je gotovo nemoguće napraviti razliku između 2K19 i 2K20 (osim u frizu Nikole Jokića, jer neću da tvrdim, ali verujem da se naš centar nekome ozbiljno zamerio). Pojedini igrači, koji svoju omiljenu simulaciju igraju na računaru, su čak prijavili da se posle instalacije igre, pojavljuje ikonica 2K19 na njihovom desktopu. Ta činjenica, koliko god bila bizarna, donekle govori i istinu.

Realno, najveće izmene su zapravo one koje su vezane za otvaranje kesica, odnosno takozvanih “loot box” mehanika. Sve je nekako svetlucavo i primamljivo da neodoljivo počinje da podseća na boravak u kazinu smeštenom na dobro poznatoj lokaciji – Las Vegas, s tim da tamo imate pravo na besplatna pića za vreme igre, dok autori NBA 2K20 o pauzi za osveženje nisu razmišljali. Kao da nam nije dovoljno samo postojanje istog sistema i to što deca, pa i odrasli/zreli ljudi ulažu pare u virtuelni svet, već od njih žele da naprave i profi kockare. Šta je sledeće? Loto u poluvremenu? Bingo na tajmautu ili greb-greb za vreme drafta?

No, ako bi pokušali da zaboravimo na taj mračni deo sportskih simulacija (jer nije NBA 2K jedini inficiran tim sistemom) onda bi svakako trebalo posvetiti još vremena gejmpleju. Šta nam on to novo nudi?  Pa, recimo da je jedna od primetnijih stvari svakako trčanje sa upotpunjenim novim animacijama driblinga. Sve deluje nekako realnije, jer više nećete moći da spamujete dugme za trčanje, znajući da će se ubrzo ponovo napuniti, već ćete morati da pazite koliko stamine trošite. Verujte mi, ista opada brže nego ikada, a bez nje ćete teže doći do pozicije da postignete koš. Novi specifični načini driblinga mogu malo biti komplikovani, ali kada ih savladate, dodaće novu dimenziju u načinu igre i daće vam dobar osećaj nagrađivanja.

Grafički, igra nije pretrpela velike promene, te i dalje izgleda odlično, a dodate su i nove animacije pojedinim igračima, kao i nove teksture. Posebna napomena u ovom segmentu, igra se reprodukuje u 4K, ali ako ste zbog nje planirali da nabavite novi TV, zamenite grafičku ili kupite poslednju generaciju konzole, naš savet je da potražite bolji razlog. Jednostavno, razlika je premala i svakako nije dovoljan razlog da ispišete 15 čekova. Ono što takođe moramo da napomenemo je da frizura Nikole Jokića i u 4k nije ništa bolja. U najkraćem periodu očekujemo apdejt koji će se pozabaviti stajlingom zvezde Denver Nagetsa, kako bi oni koji žele da igraju sa najvećom košarkaškom zvezdom iz Srbije imali osećaj da je ona zapravo na terenu. Iskren da budem, jedino logično objašnjenje je da će se “Joker” nalaziti na omotu suparničke kompanije EA, nekada čuvene NBA Live. Moramo još jednom napomenuti koliko je to veliki korak unazad što se tiče vizuelnog dela srpskog košarkaša.

Još jedna promena vredna pomena je implementacija WNBA, dakle ženske košarke. To je svakako lep dodatak, ako ste Lale Lučić, Marina Maljković ili odgovarajući profil ličnosti, ali se postavlja pitanje koliko će se taj mod u praksi zaista koristiti. Ipak, posle nekoliko sati atomske košarke sa košarkašima, možda ćete poželeti da se malo opustite uz WNBA ili ako pak više preferirate žensku košarku, za vas je onda ovo pun pogodak. Utisak je da su autori NBA 2K20 igre mislili i na pripadnice lepšeg pola, a sve u cilju proširenja baze igrača/ica već popularnih onlajn modova, jer, iako simpatičan, u igru ne donosi suštinski ništa novo.

My career sa novom pričom i novim zapletom ima i nove članove, a to su holivudske zvezde Idris Elba, Rosario Doson i Erni Hadson, te legendarni Lebron Džejms i mnogi drugi, koji će vam biti saputnici u My Career modu. Priča je dobra, ali nekako se muči da stvori dramatične momente i imate osećaj da ste već sve videli. No, treba pohvaliti napor koji iz 2K čine svake godine ne bi li ovaj mod održali u igri, i načinili ga koliko-toliko interesantnim. Ukoliko igrate NBA 2KXX više godina unazad, bar vam je jednom palo na pamet: “Kako bi bilo kul, ako bi igra sačuvala moj napredak i servirala novi izazov sa dobro poznatim likom čijom karijerom upravljam godinama unazad”. Ipak umesto toga,  opet Jovo nanovo.

Nadalje vas očekuje ponovno skeniranje face, a to je gotovo nemoguća misija, jer probali smo više puta i nismo uspeli. Do izlaska ovog teksta bilo je desetine takvih pokušaja, jer se non-stop pojavljuje error poruka. Pomislili smo da je do brade koju poznanik pušta i neguje već 9 meseci, da bi nakon brijanja shvatili da aplikacija ne radi. Džaba ode brada… Posle svega, verujte da tom čoveku ne mogu na oči da izađem. Jer to možda i ne bi bio toliki problem, da je on lep bez brade… A i da je to na kraju krajeva jedini error koji se javlja u ovoj najpopularnijoj simulaciji profesionalne košarke.

Baš naprotiv, bagova i neoptimizacije ima koliko vam je volja – od dugačkih učitavanja, do pucanja konekcije, problema pri započinjanju onlajn meča, nemogućnosti da se sačuva progres i tako dalje, i tako dalje… Složićete se da je ovo nedopustivo za, ako se ne varamo, 21. projekat u nizu.

Tačno je, u trenucima dok smo opisivali igru, izašla je jedna poveća zakrpa, fajl od preko 20gb, međutim još je nejasno šta će on sve popraviti. Čak iako bi sve greške popravio, u šta iz iskustva veoma sumnjamo, ostaje pitanje zašto to nije urađeno na vreme i zašto za naše pare ne dobijemo pravo iskustvo od prvog dana. Objašnjenje za evidentnu aljkavost velikog broja programera nalazi se u činjenici da timovi koji razvijaju igre nemaju dovoljan broj zanesenjaka koji vole sport i iskreno žele da vam prenesu realan osećaj kako je biti Lebron Džejms bar na 12 minuta. Jednostavno, to su surovi profesionalci koji imaju kratke rokove i skup radni sat. Molim vas da to razumete, jer mi ne možemo bez njih … kao što ni oni ne bi imali posao da nije nas. Lepo rečeno, zar ne? Baš sam poeta.

A sada, MyTeam mod. Jer ovo je pravi teren autora teksta. Paketići, kesice, sličice, tapkanje, lepljenje u album. Toliko toga je postalo prošlost. Istini za volju, odlazak na trafiku je potpuno prevaziđen i zamenjen digitalnim izdanjima, tačnije čitavim kolekcijama igrača, od klasičnih, preko all-star, do poboljšanih ocena aktivnih igrača. Ovaj mod nudi mnogo i savet je da ga dobro izučite. Način na koji pravite ekipu, kako koristite aukciju, pribavljanje digitalne valute kroz “izazove” koji se smenjuju iz nedelje u nedelju u nameri da vas zadrži skoncentrisane na osnovni cilj – pobediti u onlajn meču. A za to će vam biti potrebni najbolji igrači, naravno.

Kako do njih? Pa, svakako prva opcija su sati i sati igranja, uz povremeno korišćenje “reedem code”, koje autori igre objavljuju kako bi vas nagradili za ukazano poverenje. Poslednja, a ujedno i brža opcija (koju ne preporučujem nikome, da se razumemo – ali moram da je pomenem jer čini najveći deo ovog projekta) jeste kupovina virtuelne valute. Na taj način postajete praktično nepobedivi, jer vas do Džordana, Kobija i Medžika deli 400-500 evra u protivvrednosti virtuelne valute. Sitnica.

Podeliću sa vama svoju opsesiju. Moj cilj je doći do najboljih kartica igrača sa naših, ex-ju prostora … a taj spisak je strašan: Divac, Stojaković, Jokić, Bogdanović, Kukoč, Petrović, Dončić, Nurkić, itd. Osnovne kartice ovih momaka ćete relativno lako nabaviti, dok ćete, ne bi li došli do najboljih, morati da potrošite znatno više ili vremena ili novca. Prva opcija je daleko draža. A taj osećaj da upravljate belim “drim-timom” je neverovatan. Posebno će vas inspirisati pobede na onlajn mečevima u kojima ćete najčešće nailaziti na najbolje igrače svih vremena. Ovaj mod bih modernim rečnikom nazvao “izbor urednika”.

2KTV će vas redovno obaveštavati o aktuelnim temama u igri. Gostovanja kako aktuelnih, tako i bivših igrača su naročito kul, a posebna interakcija je ostvarena sa gledaocima u vidu brzih pitanja i odgovora. Ukoliko pažljivo budete pratili razgovor, bićete nagrađeni sa par stotina novčića, koji vam mogu poslužiti u raznim modovima igre.

Muzika je kao i uvek fantastična! Prepuna novih, proverenih, “old-school” hitova i autora čija se muzika savršeno slaže sa dešavanjima na terenu. Kada provodite par sati dnevno u igranju basketa, muzika vam postaje sredstvo da se motivišete (čitaj: napalite), pa vam ni ovog puta neće biti potrebne muzika sa strane za tako nešto.

Sve u svemu, novi NBA, izuzimajući bagove i mikrotransakcije, nudi dosta toga i zaista je bez konkurencije, ali možda bi bolje bilo da su programeri posvetili više samom gejmpleju nego kreiranju virtuelnih aparata, ruleta i ostalih kazino momenata u My team modu. Onlajn i ovde preuzima primat. Jednostavno se mnogo stvari vrti oko igrača na netu, koji u borbi za boljim rankom na listi igrača posežu za svim tim, ranije opisanim pogodnostima.

Na kraju krajeva, kome je potreban “casual gaming”, on kupi igru i koristi par modova bez obzira na pregršt mogućnosti.  Možda nije isplativije, ali bi svakako bilo humanije. Jer ipak verujemo da fanovi zaslužuju više od ovoga. A ako se trend nastavi, mislimo da će strpljenje početi da izdaje sve one koji su oduvek verovali da nije sve tako crno ili belo. Kao i da će vremenom prodaja 2K naslova početi da opada.

Tako da, igrajte novi NBA, koji jeste jako dobar ako zaboravite glavne mane (što nije lako), ali ne dozvolite da budete obmanuti i da budete marionete, jer recept za svaku uspešnu poslovnu saradnju je da obe strane budu zadovoljne. U ovom slučaju, to ne možemo da kažemo da je baš tako. A kako smo mi ipak košarkaška nacija, ljubitelji basketa imaće mnogo razloga da naprave prostor za pikanje basketa sa društvom i u periodu kad to nije moguće raditi napolju. Sportski pozdrav, dragi moji gejmeri!

P.S. Javljaju mi da je Nikola Jokić munjevitom zakrpom za vreme pisanja ovog teksta, dobio ispravljenu frizuru. Eto šta vam je moć igračkog novinarstva, dragi naši čitaoci…

Comments

Najpopularnije vesti nedelje

Exit mobile version