Kolumne
Virusi koji su uzdrmali svet računara
Kompjuterski virusi su možda i najveća pošast digitalnog sveta. Niko ne želi da se njihova mašina ”razboli”, a kamoli da ostane bez ličnih i drugih dragocenih podataka. Svako se barem jednom u životu susreo sa ovim problemom, ali retko kada razmišljamo o globalnim epidemijama. Naime, svakog dana otkrivamo više od 350.000 novog ”zloćudnog” softvera koji na godišnjem nivou nanosi nezamislivu štetu koja se prevodi u trošak od čak 55 milijardi dolara!
Zato smo odlučili da vam predstavimo najštetniji kompjuterski malware u istoriji, ali imajte na umu da je ovo samo vrh ledenog brega u beskrajnom moru sajber kriminala!
WannaCry
Šteta: 4 milijarde $
WannaCry iz 2017. godine je tip malware-a koji nazivamo ransomware, virus koji preuzima kontrolu nad vašim podacima (ili cloud fajlovima) i bukvalno ih ”drži kao taoce” dok ”otmičarima” ne otplatite traženu sumu. WannaCry se proširio na preko 200.000 računara u 150 zemalja, prouzrokujući ogromne finansijske gubitke jer su kompanije, zdravstvene ustanove i vladine organizacije koje nisu platile ”otkup” morale ponovo da grade svoje sisteme od nule. Računari sa zastarelim operativnim sistemima su bili posebno lake mete. Njegovo širenje je konačno zaustavljeno kada je 22-godišnji istraživač iz Ujedinjenog Kraljevstva pronašao način da ga se reši.
Kada već govorimo o ransomware-u, vredi pomenuti još jedan napad iz septembra 2020. godine koji je pogodio američki Universal Health Services. Ovaj napad je navodno primorao preko 400 bolnica da otkažu ogroman broj pregleda i operacija i da se vrate fizičkim papirima za prikupljanje i organizaciju podataka.
ILOVEYOU
Šteta: 15 milijardi $
Takođe poznat kao Loveletter, ILOVEYOU iz 2000. godine je funkcionisao tako što je žrtvama slao lažna ”ljubavna pisma” koja su izgledala potpuno bezopasno. Virus je potom nastavio da šalje kopije samog sebe na svaku email adresu na listi kontakata zaraženog računara. Slično najzaraznijim bolestima koje pogađaju čoveka, ILOVEYOU se sa ”nultog pacijenta” veoma brzo proširio na više od deset miliona računara širom planete.
ILOVEYOU je napravio student sa Filipina po imenu Onel de Guzman. Kreirao je virus kako bi krao lozinke i na taj način pristupao onlajn servisima koje je želeo da koristi besplatno. Navodno nije imao pojma koliko će se njegov virus proširiti i koliku štetu će naneti. Prema izveštajima novinara Džefa Vajta, de Guzman je danas na slobodi i radi u servisu mobilnih telefona u Manili.
Klez
Šteta: 19,8 milijardi $
Sa procenjenom štetom od skoro 20 milijardi dolara, Klez je 2001. godine zarazio oko 7,2% svih računara na svetu, odnosno sedam miliona. Poreklom iz Kine, Klez je takozvani kompjuterski crv koji je žrtvama slao emailove sa lažno prikazanim imenima poznatih pošiljalaca. Na taj način je uspešno zavarao milione korisnika, pa čak i one koji su imali ”kliker” za računare. Ko bi pomislio da bi email od vašeg šefa ili prijatelja mogao da bude skriveni virus?
Kao i mnogi drugi virusi, Klez je pušten u nekoliko varijanti. Inficirao je fajlove, kopirao sam sebe i potom nastavio da se širi po mreži svake žrtve. Ovaj virus je harao godinama, a svaka nova verzija je bila štetnija od prethodne. Srećom, danas su tu Microsoft Defender i drugi antivirusi koji predstavljaju prvu liniju odbrane protiv ovakvih napada.
Sobig
Šteta: 30 milijardi $
Još jedan kompjuterski crv koji se lažno predstavljao kao legitimni softver u prilogu emailova, Sobig iz 2003. godine je naneo ukupnu štetu od 30 milijardi dolara širom Kanade, Velike Britanije, Sjedinjenih Država, Evrope i Azije. Poremetio je prodaju karata kompanije Air Canada i ometao poslovanje mnogih imućnih kompanija. Nekoliko verzija ovog crva je pušteno sukcesivno, od Sobig.A do Sobig.F, pri čemu je Sobig.F bio najzarazniji i najrazorniji.
Sobig.F se sam deaktivirao 10. septembra 2003. godine. Iste godine, Microsoft je ponudio nagradu od 250.000 dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja tvorca Sobiga. Smatra se da je čovek po imenu Ruslan Ibragimov originalni kreator ovog virusa, ali ove tvrdnje nikada nisu potvrđene.
Mydoom
Šteta: 38 milijardi $
Došli smo i do najgore digitalne epidemije. Mydoom (ili Novarg) je 2004. godine naneo procenjenu štetu od 38 milijardi dolara, ali ako uračunamo inflaciju, ta cifra iznosi 52,2 milijarde. Ako vam ove brojke deluju nezamislivo, imajte na umu da je Mydoom u jednom trenutku bio odgovoran za 25% SVIH poslatih emailova na svetu. Sakupljao je sve adrese zaraženih računara, nastavljao da se širi i potom ubacivao svoje žrtve u botnet mrežu koja je bila odgovorna za masovne DDoS napade (engl. Distributed Denial of service). Ovi napadi su imali za cilj da poremete ili kompletno ugase odabrani server ili sajt.
Mydoom je živ i dan danas i procenjuje se da je odgovoran za oko 1% svih phishing emailova. Ovo nije mala stvar, s obzirom na to da se dnevno šalje oko 3,4 milijarde phishing emailova. Slično Sobigu, tvorac ovog virusa nikada nije uhvaćen, uprkos primamljivoj nagradi od 250.000 dolara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.