Ove godine se održalo 33. izdanje letnjih Olimpijskih igara, sportskog takmičenja koje datira još iz doba antičke Grčke. Ovaj događaj je uvek bio aktuelan kada su video igre u pitanju, pa samim tim i u Zlatnoj eri.
Legendarni Konami je kreirao Track & Field, arkadu posvećenu letnjim Olimpijskim igrama u Los Anđelesu, održanim 1984. godine. Igra se pojavila godinu dana ranije u igraonicama, a kasnije i na brojnim kućnim konzolama, uključujući Atari i NES. Gejmplej je bio izuzetno prostog formata sa svega dva tastera za trčanje i jednim dugmetom za akciju.
U Track & Field možete da se oprobate u ukupno šest atletskih disciplina – trci na 100 metara, skoku udalj, bacanju koplja, trci na 110 metara sa preponama, bacanju kladiva i skoku uvis. U svakoj disciplini, uspeh se određuje na osnovu utrošenog vremena ili nivoa veštine, čime se stiče pravo na kvalifikaciju u dalje runde. U slučaju loših rezultata, igraču se oduzima jedan život. Pored opcije za igranje singlplejeru, postojao je i režim igre za do četiri igrača, sa takmičenjem u parovima.
Kao prva ‘’olimpijska video igra’’, Track & Field je zaslužan za nastanak novog podžanra u svetu sportskih igara i njegovu dalju popularizaciju. Najvažniji naslednik ovog naslova jeste Hyper Sports iz 1984. godine, arkada iza koje takođe stoji Konami. Hyper Sports je doneo potpuno nove discipline, poput plivanja, streljaštva i dizanja tegova, dok je set kontrola ostao istog formata.
Pored originalne ideje i gejmpleja koji je postavio temelje za potpuno novi žanr video igara, Track & Field je dobio pohvale na račun kvalitetne grafike i fluidnih animacija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.