Ovogodišnji CES 2025 sajam potrošačke elektronike ponovo je okupio ljubitelje high-end gejming hardvera i na istom smo mogli da vidimo pregršt zanimljivih noviteta vodećih brendova i kompanija. Međutim fokus je od samog početka bio usmeren na famoznog prvog čoveka NVIDIA korporacije koji je u svom poznatom stilu prezentovao novu nVidia RTX 50XX seriju grafičkih karti baziranih na “Blackwell“ arhitekturi. Već narednog dana najveći izlagači CES-a (MSI, Asus, Gigabyte i drugi) su iz svojih štekova izvukli svoje “nabildovane“ verzije te nove RTX 50XX serije, gde su posetiocima svakako najviše pažnje privukli flagship primerci sa oznakama RTX 5080 kao i suvereni vladar gejmerske hardverske scene – RTX 5090. Upravo taj model uspeo je da stigne i do nas zahvaljujući ljubaznosti i brzoj reakciji kompanije MSI te vam ovde u PLAY magazinu ekskluzivno donosimo i naše prve utiske o trenutno najmoćnijem, a verovatno i najskupljem komadu gejming hardvera na svetu.
MSI ovoga puta RTX 5090 kartu donosi u čak 6 varijanti (Suprim, Vanguard, Gaming Trio, Ventus, Suprim Liquid kao i i Lightning Special Edition), a svaki od ovih modela ima po dva pod-varijeteta. Kao sam vrh cele ove ponude navode se SUPRIM SOC i VANGUARD SOC modeli za koje su karakteristični maksimalan kvalitet izrade i maksimalna iskorišćenost potencijala grafičkog čipa.
Na testu imamo model MSI RTX 5090 SUPRIM SOC i isti je stigao u masivnoj beloj kutiji minimalističkog dizajna sa prepoznatljivim logom na prednjoj strani. U pakovanju pored same karte stiže i mali podupirač podesiv po visini čiji zadatak je da minimizuje opterećenje ove masivne i teške karte na PCI-E slot, preuzimajući većinu na sebe. Takođe dobijamo novi kvalitetni MSI-jev napojni adapter-kabl sa žuto obojenim vrhom konektora koji otklanja rizik loše konekcije jednostavnom metodom – konektor mora tako da se priključi na grafičku da se žuti deo uopšte ne vidi, dakle jednostavno i elegantno rešenje. I konačno, tu je i sama karta – masivni metalik-sivi monolit težine 2,84 kg i dimenzija 359 x 150 x 76 mm koji će u kućištu vašeg računara “prekriti“ čak 4 PCI slota! Očekivali smo da karta bude sličnih dimenzija kao i njen prethodnik, SUPRIM 4090, koju takođe imamo ovde na raspolaganju ali ista u poređenju sa novim 5090 modelom sada deluje kao “mlađi brat“.
Prednja maska SUPRIM 5090 SOC karte urađena je u kombinaciji sivog plastičnog pokrova i aluminijumskog dela sa “brušenim“ iza kojih se iz kružnih otvora pomaljaju tri masivna 105mm ventilatora, što sve zajedno karti daje minimalistički ali i premium šmek. Celom širinom bočne spoljne strane dominiraju rebra glomaznog aluminijumskog rashladnog bloka čija težina zapravo čini 80% ukupne težine karte. Na sredini ovog bloka pozicioniran je i 12-pinski napojni konektor. Nadomak njega sa leve strane nalazi se i Dual Bios prekidač pomoću koga se vrši odabir između Silent i Gaming moda rada, a jedan manji deo ove površine prekriva i ukrasna led RGB rasveta sa SUPRIM logom.
Zadnju stranu karte zatvara veliki aluminijumska maska sa takođe brušenom završnom obradom, ali na krajnjem delu je ovoga puta ostavljen perforirani prostor sa funkcijom “usisnika” vazduha koji sprovodi isti direktno na masivni rashladni blok radi što efektivnije disipacije toplote. Estetika cele karte je zaista na visokom nivou, pogotovo ako niste pobornik RGB šarenila a jedina mana je što su aluminijumske “brushed” površine maske pravi magnet za otiske masnih prstića.
Pozadinski IO slot na sebi krije tri DP 2.1b porta koji omogućuju izlazni signal 8K rezolucije sa osvežavanjem od 165Hz ili 4K rezolucije sa osvežavanjem od 480Hz. Tu je i jedan HDMI 2.1b port koji je limitiran na 8K 60Hz ili 4K 120Hz. Noseći metalni IO “bracket” izrađen u veličini koja pokriva samo 2 PCI slota, što je sasvim dovoljno za stabilno fiksiranje karte šrafovima u zadnjem delu, obzirom da će opterećenje prednjeg dela karte na sebe preuzeti ranije pomenuti mali podesivi podupirač. Cela grafička karta je “upakovana” u aluminijumski noseći ram ili bolje rečeno “kavez”, koji celoj karti daje strukturalnu stabilnost i čvrstinu, što svakako sprečava i preopterećenje štampane ploče u bilo kom njenom delu.
PCB iliti štampana ploča krije srce ovog uređaja. Ista je dimenzija 220x145mm i na sebi nosi 22 naponske sekcije za grafički čip (koji je pozicioniran na sredini) i 7 za 32GB GDDR7 video memorije. Grafički čip se hladi bakarnim rashladnim blokom koji direktno naleže na isti i vrši veoma efektivnu disipaciju toplote preko 11 rashladnih cevi i aluminijumskih rebara. Moćni “Stormforce“ ventilatori su veoma tihi čak i na najvišem broju obrtaja i izrađeni su kao i u prethodnoj Suprim seriji sa duplim kugličnim ležajevima, što im osigurava dugotrajnost i pouzdanost.
Kada je reč o električnoj energiji, MSI RTX 5090 SUPRIM SOC je ozbiljan potrošač ali ne odskače mnogo od 4090 modela. Na testovima u EKSTREMNOM MSI OVERCLOCK modu frekvencija rada grafičkog čipa (core clock) dosegla je stabilnih 2980 MHz a karta je dostizala maksimalu temperaturu od 78C, pri čemu potrošnja nije prelazila 600W, a sve ovo je mereno sa radom ventilatora na 1400 RPM. Imajte na umu da je za RTX 5090 neophodno SOLIDNO (poželjno ATX 3.1) napajanje od minimalnih 1000W i da će napon na grani koja napaja GPU u pojedinim momentima “spajkovati“ i do 650W. Ako uporedimo ovu kartu sa nVidia Founders RTX 5090 modelom, ukupni utisak je da je ova karta brža nekih 4% ali pri tom znatno tiša i hladnija u radu.
Sasvim je jasno da se ovakav model karte kupuje isključivo u svrhe 4K gejminga, pa čak i u toj kategoriji ovakva investicija će i dalje biti na ivici opravdanosti. Međutim, za sve koji žele apsolutni užitak igranja najnovijih igara u maksimalnim grafičkim podešavanjima u 4K rezoluciji, sa povremenim eksperimentalnim izletima u 8K rezoluciju (srećni vlasnici 8K TV uređaja npr.), ovo je verovatno najbolja solucija koju tržište grafičkih karti može da ponudi.
Osim sirove snage nativnog 4K renderinga, tu su i podrška za novi nVidia DLSS4, 4th Gen. Full RayTracing (Path Tracing), Reflex 2 (umanjuje input latency do 75%), Multi-Frame Generation i nVidia AI ACE. Takođe, tu su i tri 9th Gen dedicated nVidia ENKODERA kao i dva 6th Gen dedicated nVidia DEKODERA, što će biti veoma zanimljivo strimerima i onima koji rade obradu video materijala.
A sada – PITANJE SVIH PITANJA – koliko je RTX 5090 brži od svog prethodnika RTX 4090? Obzirom da imamo ovde i MSI Suprim RTX 4090 kartu, u priloženoj tabeli možete videti rezultate i procentualni performance gain dobijene uporednim testovima na našoj test-mašini (Intel 14900K + 64GB DDR5 ram) u različitim igrama i scenarijima.
Zbog limitiranog vremena za kreiranje ove pisane recenzije nismo uspeli da obuhvatimo sve najnovije igre ali iste će svakako tek dobiti svoju podršku kroz drajvere, obzirom da smo tokom ovog testiranja koristili beta drajvere koje je sama NVIDIA obezbedila recenzentima. Takođe, podrška u samim igrama za nove mogućnosti koje ovaj moćni komad hardvera krase tek treba da stignu, kako za postojeće igre tako i u novim naslovima koji nam stižu u prvom i drugom kvartalu.
U svakom slučaju, imajući sve navedeno na umu, možemo reći da su ovi preliminarni rezultati prilično impresivni, obzirom da smo kartu direktno poredili sa do juče najmoćnijim GPU modelom 40XX serije. Dobitak u performansama u 4K gejmingu sa nemilosrdnim maksimalnim grafičkim podešavanjima je varirao u zavisnosti od scenarija i kretao se od 20 do 30% pa čak i malo preko tih vrednosti. 4K gejming pred ovu kartu ne može da baci NIŠTA što ona ne može da sažvaće, bez obzira da li je uključen i Path Tracing i ostala napredna grafička podešavanja.
Ono što valja napomenuti jeste da FrameGen alat ima smisao ovde samo ako je početna tačka 60fps. U tom slučaju osećaj igranja u 120fps ili čak 240fps biće solidno fluidan i ugodan, naravno ukoliko imate i monitor sa panelom od 200+ Hz osveženja. Međutim, ukoliko isti koristite krećući sa 30 fps, osetna latencija će biti prepreka da uživate u stabilnih 60fps ili 120fps jer će sve delovati nekako neprirodno, da se tako izrazim. Osim toga, DLSS4 je zaista moćan i to dokazuje još većom oštrinom prikaza slike prilikom upscale-a nego što je to mogao da pruži RTX 4090. Čak i DLSS Performance mod u 4K rezoluciji ima impresivan nivo oštrine i razlika u odnosu na prethodnu generaciju se zaista primeti ali na nižim rezolucijama gubitak oštrine u tom modu je ipak primetniji.
MSI RTX 5090 SUPRIM SOC je karta koja nedvosmisleno predstavlja sam vrh ponude i nudi apsolutni maksimum koji je trenutno dostižan sa grafičkim kartama ove generacije. Ova karta se ne kupuje za igranje u rezolucijama nižim od 4K i to je čvrst stav autora ove recenzije, niti bi u tom scenariju to bila razumna investicija. Ako ste srećni vlasnik RTX 4090 karte – i dalje se smatrajte srećnim jer nema potrebe da radite upgrade na ovaj novi model. Ukoliko pak imate slabiju kartu prethodne ili starijih generacija (20XX i 30XX npr.) i želite da zaronite u svet 4K gejminga, imajte na umu da ovakvi monstrumi zahtevaju i adekvatnu pratnju u vidu jakih procesora i ozbiljnih napajanja od minimum 1000W (poželjno 1200W) što cenu “igranke“ podiže sa “OMG” na “RUN FOR YOUR LIFE!”.
Sa “glavnog oruđa” everyday gejmera, top-tier grafičke karte vrhunskih gejming performansi su nažalost postale LUKSUZ i neka vrsta statusnog simbola. Ostaje da pažljivo planirate svoj budžet i nabavku ovakvih egzotičnih komada hardvera koji zaista mogu da “vizualizuju snove na ekranu”, ali je cena istih (pogotovo na našem tržištu) ravna noćnoj mori. Entuzijasti su svakako spremni da plate premium cenu za premium proizvod ali se postavlja pitanje gde će tržište ovakvog hardvera stići ukoliko nastavi da se ovim tempom udaljava od prosečne kupovne moći poštenog igrača?
Autor: Stevan Starović
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.