Gadgets

Najjači Samsung sat: Galaxy Watch Ultra recenzija

Pametni satovi su na neki način postali deo naše svakodnevice i više uopšte nije čudno videti ljude koji ih koriste, bez obzira da li se radi o najjeftinijim modelima ili o uređajima koji koštaju i do 1.000 evra. Međutim, iako je većina korisnika sasvim zadovoljna time da mogu da dobiju neku notifikaciju ili da im uređaj izbroji koliko su koraka prešli, postoje oni korisnici koji se bave (ili makar žele da se bave) nekim ozbiljnim sportskim aktivnostima i treba im nešto više. Upravo za njih je Samsung napravio model prigodno nazvan Ultra. 

Samsung Galaxy satovi su do sada često pokušavali da balansiraju između dobrih smart mogućnosti, odličnog ekrana i dosta svedenog dizajna koji je najčešće bio okrugao kako bi mogao da se uklopi kao dodatak uz bilo koju odevnu kombinaciju. Ultra već na prvi pogled značajno odstupa od ove filozofije, ne samo što je više četvorougaonog oblika, nego što i po dizajnu narukvice i samoj masivnosti deluje kao da je došao pravo iz nekog akcionog filma iz osamdesetih. Ako možete da zamislite sat koji bi nosio Švarceneger u Komandosu ili Silvester Stalone u Rambu – e to je ovaj! Zanimljivo je i da sat dolazi po automatizmu sa takozvanom marine narukvicom koja je pre svega prilagođena sportovima u vodi (lakše se suši i odvodi vodu), a ona ima kopču sa duplim jezičkom i duplim rupama, tako da deluje kao da je zaista namenjena za neke ekstremne stvari čak i vizuelno. Kućište sata je izrađeno od titanijuma što je izuzetno bitno za izdržljivost.

Watch Ultra je dostupan samo u jednoj veličini ekrana prečnika 47mm što je i maksimum koji je Samsung uopšte do sada nudio na svojim uređajima, a u pitanju je ekstremno lep AMOLED ekran rezolucije 480×480 piksela. Na sve to on je zaštićen safirnim staklom koje je značajno otpornije na udarce i grebanje u odnosu na standardne modele. Sa strane se nalaze tri dugmeta umesto uobičajena dva – ovo treće je takozvani brzi taster kome možete dodeliti različite funkcije, ali je podrazumevano da lako startuje i pauzira sportske aktivnosti. Na to sve treba dodati i da je sertifikovan da radi na temperaturama od -20 do 55 stepeni celzijusa, da se potapa u vodu do 10 atmosfera i da ispunjava vojni MIL-STD 810H standard izdržljivosti. Jedina mana ovakvog robusnog pristupa izradi sata jeste nešto veća težina, jer je samo kućište teško 60,5 grama, a ni narukvica koja dolazi s njim nije baš lagana. S druge strane, uvek možete uzeti platnenu narukvicu koja jeste vrlo lagana pa na taj način kompenzovati, ali subjektivni utisak je da je sat na ruci solidno težak. 

Najbitniji elementi ovog uređaja se kriju unutra u jedinstvenom spoju brzog procesora i senzora koje poseduje. Naime, ovde je ugrađen najnapredniji procesor izrađen u 3nm tehnologiji, pri čemu ima i 32 GB interne memorije za skladištenje muzike, mapa i slično. U skladu sa modernim trendovima, Samsung je ubacio i mnoge AI funkcije, pa će tako sat, na osnovu vašeg spavanja, odmaranja ili drugih parametara, napraviti planove vežbanja, davati savete o ishrani i slično, što zaista može biti jako korisno za veliki broj ljudi. Sat takođe automatski detektuje kada počnete da vežbate ili šetate i o tome vas obaveštava, i moram priznati da ta opcija radi dosta dobro – uvek je prepoznavao moje aktivnosti i adekvatno ih beležio, čak i dok sam samo šetao psa.

AI funkcije omogućavaju da dobijete i neku pohvalu ili podršku od sata za neku aktivnost, za dobro prospavanu noć i slično. Naravno on sve ove podatke vuče iz internih senzora od kojih je najbitniji onaj za praćenje pulsa, tj. broja otkucaja srca u minuti i njihove varijacije, jer na osnovu toga može predvideti mnoge parametre optimalnog funkcionisanja i da vam pomogne u razvijanju zdravih navika. Zanimljivo je da sat može i da odredi kompoziciju tela, odnos mišića, masti i vode u telu i to na osnovu relativno jednostavnog merenja gde pratite instrukcije na ekranu. Moje iskustvo je da je merenje bilo vrlo približno onome što sam dobio od „pametne“ vage koja ima istu funkciju. Uređaj poseduje i dual-band GPS koji poboljšava preciznost lokacije, a ugrađene su i funkcije unošenja predefinisanih ruta i slično. Ono što je malo čudno iz perspektive nekih ozbiljnijih sportista jeste što Samsung nije omogućio podršku za eksterne senzore, kao što su trake za merenje pulsa ili brzine i kadence za bicikle, iako u promotivnim materijalima sportovi kao što su biciklizam i triatlon zauzimaju dosta bitna mesta. 

Konačno, najbitnija stvar jednog uređaja danas je njegov operativni sistem, a Samsung već neko vreme koristi Google Wear OS za koji postoji zaista veliki broj aplikacija. Kada na to dodamo i da je svaki Galaxy Watch Ultra opremljen sa LTE konekcijom, dobijamo zaista moćan uređaj koji za dosta stvari može da zameni čak i mobilni telefon. Od skora je u okviru domaćeg operatera A1 dostupna opcija MultiSim gde imate isti broj telefona na različitim uređajima, uključujući i eSIM na Galaxy Watch Ultra. To znači da telefon možete ostaviti kod kuće pa se javiti preko sata ako vas neko pozove, podeliti lokaciju sa nekim, ili odgovoriti na WhatsApp poruku bilo nekim od predefinisanih poruka, bilo glasovnom porukom (ne preporučujem da pokušavate da kucate na minijaturnom ekranu sata, moguće je ali nije praktično). Čak i ukoliko nemate eSIM karticu u satu moguće je obaviti pozive hitnim službama kao i sa telefonom bez kartice, što sigurno može biti jako korisno pogotovu ukoliko ste se negde izgubili u šetnji, na planinarenju i slično. Čak i ukoliko ne koristite LTE mogućnost, dokle god je sat povezan sa telefonom preko Bluetooth konekcije, uredno ćete dobijati notifikacije iz aplikacija i slično. 

Mali problem sa WearOS sistemom jeste ipak njegova dosta velika potrošnja baterije. Ugrađena je baterija od dosta solidnih 590mAh i po navodima Samsunga ona može da izdrži do 48 sati u režimu treninga, ili do 100 sati u režimu uštede energije. Kako bih ga adekvatno testirao, konstantno sam ga koristio sa upaljenom eSIM konekcijom i uključenim Always-on ekranom, čak i za vreme spavanja (doduše u Sleep režimu), i uspeo sam da dobijem nešto više od 24 sata realne upotrebe. Treba imati u vidu da mi je sat bio nova igračka pa sam ga čačkao verovatno mnogo češće nego što bih to radio nakon par nedelja ili meseci korišćenja.

Dakle ovo je uređaj koji ćete svakako morati da punite najmanje svaka dva dana, s tim da vreme punjenja uz priloženi magnetni punjač nije zanemarljivo – oko 2 sata od potpuno prazne baterije. Kada to uporedimo sa nekim, doduše više softverski ograničenim satovima za planinarenje ili trčanje kojima baterija traje i do 30 dana, razlika je očigledna. Pritom treba imati u vidu da sat ne može da prihvati reverse wireless charging sa telefona koji nisu Samsung što je malo razočaravajuće. 

Samsung Galaxy Watch Ultra zaista pomera granice kada je u pitanju paket senzora koji poseduje i softver kojim je opremljen. Pohvalno je i kako je to uklopljeno sa funkcionalnošću stalne povezanosti sa mobilnom mrežom što do sada kod nas nismo bili u mogućnosti da iskusimo na pravi način, ali je odlično što se tu vremena menjaju. S druge strane, relativno kratak vek trajanja baterije ili nemogućnost povezivanja sa eksternim senzorima možda mogu odvratiti neke korisnike iz ozbiljnog fitnes spektra, ali definitivno ima svojih prednosti. Naravno, cena za top uređaj u ovoj kategoriji je baš visoka i kreće se od oko 700 evra u redovnoj prodaji, ali mora se priznati da neke mogućnosti samo ovaj model trenutno može da pruži na našem tržištu.

Autor: Miloš Hetlerović

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.

Pretplatite se na Play! Newsletter

* indicates required


Comments
Play!Zine - preko 14 godina potpuno besplatan profesionalni gejming časopis na srpskom jeziku. Svakog meseca u digitalnom PDF formatu na preko 100 strana očekuju Vas opisi aktuelnih igara, intervjui, editorijali, recenzije hardvera, novosti sa domaće scene i brojne druge zanimljivosti iz sveta gejminga. A dok čekate novi broj časopisa, tu je i naš sajt - www.play.co.rs , gde vas svakodnevno obaveštavamo o svim aktuelnostima, novostima i zanimljivostima iz industrije video-igara. Naš moto je profesionalnost i posvećenost istraživanju, kako bi za vas doneli uvek najinteresantnije i dobro informisane vesti. Želimo dobrodošlicu svim starim i novim fanovima!

O nama:

PLAY! Zine

Adresa redakcije:

Vele Nigrinove 2/1
Beograd

Kontakt:
redakcija@play-zine.com

Prijatelji:


Play!Zine 2006-2019

To Top