Kolumne

Civilization VII: Kada se pomešaju uzbuđenje i zebnja

Autor: Filip Ivanović

Posle dužeg vremena (9 godina), ‘Fireaxis’ i 2K su konačno najavili novi deo sada već kultne Sid Majer Civilizacije. Pod rednim brojem 7. Iako (nažalost) nisam mogao da probam testnu verziju, potrudiću se da što bolje približim utiske nakon preko 20 sati istraživanja i analize nove ekspanzije.

Retko postoje naslovi koji su toliko dugo prisutni a i dalje nalaze svoje mesto u hiperprodukciji istih i totalnoj promeni gejming tržišta koje se sve više okreće kompetitivnim i multiplayer/co-op igrama. S prvim naslovom koji je izašao sada već daleke 1991. godine, Civilizacija je igra koja zahteva posvećenost i strpljenje, ali zauzvrat vam, pored jedinstvenog i bogatog gejming iskustva, daje i časove iz istorije, diplomatije, kulture…

Foto: Fireaxis

Skoro 10 godina nakon poslednjeg naslova, ‘Fireaxis’ je najavio ‘VII’ za Februar 2025. U vrlo limitiranoj gejmplej demonstraciji, dali su nam uvid u ono šta nas očekuje od nove ekspanzije. Na prvu loptu, izgleda da se čuo glas zajednice i neki elementi poput mikromenadžovanja bi trebalo da budu dosta smanjeni. Kao dodatni šlag na torti jeste i odabir novog naratora – Gvendolin Kristi, poznatije kao Briana od Tarta iz Igre Prestola.

Da budem iskren, koliko se i radujem, toliko osećam i blagu nelagodu zbog ponovnog učenja same igre, usled velikog broja promena koje su najavljene. Tekst je podeljen na 2 dela: u prvom je 100 reči za one koji žele samo osnovne informacije oko nove ekspanzije, a u drugom vas čeka sveti Matrixa, zvanog Civilizacija 7. Pa da počnemo.

Rezime u 97 reči

Civ 7 donosi brojne promene, uključujući mogućnost kombinovanja vođa s bilo kojom civilizacijom, što podstiče kreativnost i raznovrsnost u igri. Ono što prvo upada u oko je prelepi art stil i grafika koja oduzima dah. Novi sistem sa tri ključne ere, eliminacija radnika i automatska poboljšanja pločica pojednostavljuju igru, dok uvode nove mogućnosti razvoja vaše civilizacije i strategije. Vizuelna unapređenja i dublja diplomatija dodaju složenost i vizuelnu privlačnost. Uvođenje komandanta i mehanike kriza donosi dodatne izazove i dinamičniju igru. Ovaj nastavak se približava novim trendovima, čineći je pristupačnijom široj publici, ali sa potencijalnim rizicima za balansiranje igre.

Rezime u 1275 reči

Foto: Ladbible

Vođe i Istorijska Fleksibilnost

Civ 7 donosi revolucionarnu promenu, pa igrači mogu da kombinuju bilo kojeg vođu s bilo kojom civilizacijom. Ovo bi trebalo da pospeši igračevu kreativnost, poput vođenja Starog Rima s Kleopatrom ili dominaciju sa Cezarovim Egiptom. Ova funkcionalnost će omogućiti igračima da istraže nove, jedinstvene kombinacije i nađu put do pobede. To dinamizira igru i značajno povećava mogućnost ponovnog igranja a da vam uvek bude zanimljivo. Logika je da, za razliku od Civ 6 gde ako ste odigrali makar jednu partiju sa liderom, nisu velike šanse da ćete opet igrati sa istim.

Foto: Fireaxis

Na primer, igrač bi mogao voditi Stari Rim s Kleopatrom, kombinujući egipatske kulturne bonuse s rimskom vojnom snagom, što rezultira zanimljivim kombinatorikama. Igrači mogu istraživati bezbroj strategija, održavajući igru dinamičnom i zanimljivom kroz mnoge partije. Ipak, ova funkcionalnost će skoro sigurno izazvati nebalansiranu igru u početku jer ostavlja mnogo prostora za exploite.

Struktura Tri Ere

Prelazimo sa mnoštva era u Civ 6 na tri ključne ere u Civ 7: Antika, Ekspanzija i Moderna. Ovaj pristup forsira kratkoročne ciljeve i fokus na strateške odluke specifične za svaku eru. Umesto da se igrači okupiraju dugoročnim planiranjem (što nas je stavljalo u rang sa visokim državnicima), sada bi trebalo da uživaju u dinamičnijem iskustvu, gde će u jednoj eri razvijati flote za trgovinu, a u sledećoj se usmeriti na industrijalizaciju. Ostaje da se vidi kako će se različite kombinacije isplatiti i kako će prelazi iz jedne u drugu eru uticati na uticaj ovih odluka, odnosno promena. Takođe, i dalje ne znamo koja je dužina svakog doba, dinamika razvoja tehnologija i ostalih ključnih aspekata koji utiču na veće odluke poput ove.

Foto: Fireaxis

Nove Mehanike Grada i Naselja

Uvođenje naselja kao preteča velikih gradova, sa specijalizovanim ulogama, donosi nov sloj strategije. Ovo omogućava strateško postavljanje naselja bez obaveze razvijanja punog grada, pružajući rane resurse i fleksibilnost u širenju. Mikromenadžment je dodatno smanjen eliminacijom automatske ekspanzije pločica, što igrače usmerava na važnije strateške odluke. Postavljanje naselja blizu planinskog lanca za rudarske beneficije, bez brige o razvoju punog grada, može pružiti strateške resurse u ranoj fazi igre. Ova promena daje igračima veću fleksibilnost u ekspanziji i upravljanju resursima, čineći postavljanje i rast naselja promišljenijim i strateškijim. Tako biste u perspektivi mogli da idete na strategiju ‘megalopolisa’ koji će da se hrani i razvija uz pomoć okolnih naselja, a da pritom ostane fleksibilan na brze promene pravca razvoja.

Foto: Fireaxis

Bez ‘radne snage’

Jedna od najznačajnijih promena u Civ 7 je eliminisanje čuvenih ‘bildera’ (radnika). Poboljšanja pločica (tiles) se sada dešavaju automatski, što znači manje mikro-upravljanja i više vremena za veće strateške odluke. Ova promena mi se lično mnogo sviđa jer bi trebalo da sada ne moram da razmišljam da li će mi ‘harvest sume doneti +2 proizvodnje, pa da spidranujem stonhedze kako bih dobio + 2 kulture za 100 turnova….’. Znate na koja mračna mesta je to vodilo… Umesto toga, igra sada sama optimizuje vaše resurse, oslobađajući prostor za fokusiranje na vojne kampanje ili diplomatiju. Igrači više ne moraju mikro-upravljati radnicima, što smanjuje monotoniju povezanu s ponavljajućim zadacima poput poboljšavanja pločica.

Vizuelni Prikaz i Grafika

Civ 7 unapređuje grafiku i donosi vibrantan umetnički stil koji čini igru vizuelno još privlačnijom. Kada istražujete nova područja, detaljno okruženje i žive boje pružaju dodatni sloj doživljaja, što doprinosi ukupnom užitku u igri. Ove vizuelne nadogradnje pomažu igračima da ostanu angažovani duže i dublje u igri. Kada istražujete bujnu prašumu, detaljno okruženje i vibrantne boje čine otkriće zadovoljavajućim, što doprinosi ukupnom uživanju u igri. Vizuelna privlačnost pomaže igračima da ostanu angažovani tokom dužih sesija, jer svet izgleda življe i detaljnije.

Mehanika Vlade i diplomatija

Novi sistem Vlade u Civ 7 povezuje sreću stanovništva sa proslavama, uvodeći dodatni sloj strategije. Odluke sada moraju biti pažljivo izbalansirane između zadovoljavanja populacije i strateških potreba, dok dublja diplomatija može rezultirati neočekivanim savezima ili izdajama, dodajući novu dimenziju napetosti u međunarodnim odnosima. Odabir Vlade koja promoviše kulturne sadržaje može održati vašu populaciju srećnom, ali bi to moglo da ograniči vojnu ekspanziju (i naravno svima omiljenu ratnu pobedu). Dublje diplomatske mehanike znače da savezi i rivalstva imaju veću težinu. Šta će ovo da znači za igrača videćemo s obzirom da i dalje nemamo uvid u end game.

Mehanika uticaja (influence)

Uticaj kao novi resurs u Civ 7 omogućava indirektan uticaj na diplomatiju i ratovanje. Ovo otvara nove strateške puteve, kao što je slabljenje protivnika manipulacijom saveza, bez direktnog sukoba. Ova dubina daje novu dimenziju igri, idealnu za igrače koji preferiraju diplomatske strategije. U Civ 6 je diplomatija bila limitirana na sednice kongresa i besomučno trejdovanje sa protivnicima sa kojima nemate idealan odnos. Zbog toga je taj vid pobede bio najmanje atraktivan a često i podložan ‘rigovanju’ – eksploataciji A.I. odluka protivnika koje su bile predvidive (da, pričam o poklanjanju jednog zlata 150 puta kako bi vas protivnik zavoleo). Umesto toga, sa uticajem u Civ 7, umesto direktne konfrontacije, igrač bi mogao iskoristiti uticaj da okrene suparničke nacije jedne protiv drugih, slabeći ih bez rizika za sopstvenu vojsku. Ovo podseća na elemente iz ‘Crusader Kings’ franšize, što po meni može da bude pun pogodak, kada se igra u potpunosti izbalansira.

Foto: Fireaxis

Upravljanje jedinicama i komandanti

Civ 7 uvodi komandante koji preuzimaju ulogu upravljanja jedinicama, omogućavajući jednostavnije i efikasnije vođenje vojnih kampanja. Umesto da svaki vojnik individualno napreduje, sada se fokusirate na razvoj strategije kroz vođe, što poboljšava koheziju i stratešku dubinu vojnih operacija. Iako nije najavljeno, može se desiti da ovaj dodatak ‘izbaci’ iz igre velike generale kako bi se izbeglo da određene jedinice postanu prejake. U praksi, to znači da se igrači mogu fokusirati na ukupnu strategiju, a ne na mikro-upravljanje pojedinačnim jedinicama. Na primer, komandovanje vojskom sa jakim generalom (ukoliko ih bude) može pružiti bonuse svim jedinicama pod njegovom komandom, što čini ključnim odabir pravog lidera za svaku bitku, povećavajući stratešku dubinu vojnih angažmana.

Foto: Fireaxis

Mehanika Kriza

Krize u Civ 7 uvode dinamične izazove koji testiraju sposobnost igrača da se brzo prilagode. Neizvesnost u igri sada je veća nego ikad, gde neočekivane prirodne katastrofe mogu potpuno promeniti tok igre, zahtijevajući brzu reakciju i prilagođavanje strategije, što donosi dodatni nivo uzbuđenja. Iznenadna prirodna katastrofa mogla bi uništiti ključnu infrastrukturu, zahtevajući od igrača da preusmeri resurse i prilagodi svoju strategiju u hodu. Ova mehanika osigurava da nijedna partija ne bude ista, povećavajući izazov i ponovljivost, uvodeći neočekivane preokrete koji od igrača zahtevaju brzo razmišljanje.

Pored svih pomenutih izmena i noviteta, očekujemo da je ovo tek vrh brega, s obzirom da je dostupni gejmplej ograničen na antičko doba. Zbog svega toga je i naslov ovog teksta – uzbuđenje i zebnja. Pored gore navedenih noviteta, postoji još mnogo detalja koji su uvedeni, poput reka kroz koje možete da plovite, eliminisanja ‘gradova država’ i varvara, zamenom istih sa ‘nezavisnim ljudima’, do većih mogućnosti skauta da vide dalje i kreću se brže…

Foto: YouTube

Vrlo je moguće da će i iskusniji igrači prolaziti kroz duži period ‘aklimatizacije’ i navikavanja na nove koncepte i igranje. Novim igračima će zbog toga biti još teže. Ali za razliku od Civ 6, deluje da se ‘Fireaxis’ ipak fokusirao na blago simplifikovanje igre kako bi se približili široj publici. Ovo i ne čudi s obzirom da je igranje ‘grand strategy’ igara poput ove u rekordnom padu.

Glavni ‘krivac’ za ovaj trend može biti tehnologija, prevashodno kratki formati videa što utiče na pad pažnje i strpljenja igrača. Takođe, novi formati igara i online kompetitivnih modela su preuzeli primat kod gejmera. Igre koje pružaju dugoročnu/’odloženu’ gratifikacju samim tim nailaze na problem.

Skraćivanjem mikromenadžovanja i fokusom na strateško razmišljanje, ova ekspanzija se približava više novim trendovima koji su prisutni kod ove vrste igara. Zbog toga ‘Fireaxis’ pokušava da kroz dinamičniji gejmplej novog Civ-a preokrene ovaj negativan trend pada baze igrača. I nadam se da će uspeti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.

Pretplatite se na Play! Newsletter

* indicates required


Comments
Play!Zine - preko 14 godina potpuno besplatan profesionalni gejming časopis na srpskom jeziku. Svakog meseca u digitalnom PDF formatu na preko 100 strana očekuju Vas opisi aktuelnih igara, intervjui, editorijali, recenzije hardvera, novosti sa domaće scene i brojne druge zanimljivosti iz sveta gejminga. A dok čekate novi broj časopisa, tu je i naš sajt - www.play.co.rs , gde vas svakodnevno obaveštavamo o svim aktuelnostima, novostima i zanimljivostima iz industrije video-igara. Naš moto je profesionalnost i posvećenost istraživanju, kako bi za vas doneli uvek najinteresantnije i dobro informisane vesti. Želimo dobrodošlicu svim starim i novim fanovima!

O nama:

PLAY! Zine

Adresa redakcije:

Vele Nigrinove 2/1
Beograd

Kontakt:
redakcija@play-zine.com

Prijatelji:


Play!Zine 2006-2019

To Top