Gadgets

AMD u malom pakovanju: Vrhunske performanse uz minimum kompromisa

Kod kreiranja računara manjih dimenzija od standardnih, uvek se postavlja pitanje koliko može da bude mali a da ipak ima dobre performanse? Od AMD-a nam je stigla jedna mašina koja je upakovana u ITX kućište, ali ne jedno od onih najmanjih, već jedno od onih koje praktično ne pravi bitne kompromise po pitanju performansi. 

Plavi paketić

Računar dolazi u Fractal Design Era 2 kućištu koje je za ovu priliku u plavoj boji, iako postoji i u crnoj i u beloj, ali bih rekao da je ova boja nekako baš neobična na današnjem tržištu. Kućište je ukupne zapremine 19 litara, što nije baš premaleno, tipa rekao bih da je deblje (iako niže) od PlayStation 5 konzole, ali otprilike uporedivo sa dimenzijama. Dakle ne govorimo baš o najminimalnijem modelu ali opet se radi o relativno kompaktnom uređaju koji podržava ITX standard matičnih ploča. Osim toga, rekao bih još da je jedino SFX napajanje neki iole ograničavajući faktor, tj. da ćete za njega morati da izdvojite nešto više novca nego što je to slučaj sa ATX modelima. Međutim, za razliku od ostalih ultra malih modela koje sam testirao, ovo kućište ne pravi nikakve druge kompromise – nema komplikovanih šema kako se postavljaju komponente unutra, nema minimalnih grafičkih kartica, nema kablova koji premošćavaju ovo ili ono.

Zapravo, otvaranje kućišta je ipak malo specifično – potrebno je izvući filter za prašinu sa donje strane i onda podignuti celu školjku kako bi se dobio pristup svim komponentama. A unutra sve lepo i uredno – s jedne strane mini-ITX matična ploča, memorija, hladnjak i napajanje, sa druge strane sasvim dovoljno mesta za grafičku karticu srednje veličine, sa gornje strane prostor za hladnjak dimenzija 240mm, vrlo elegantno i sasvim efikasno. Interesantna stvar je i kako kućište sa gornje strane, gde je hladnjak, ima proreze zbog boljeg protoka vazduha, koji su urađeni na drvenom panelu koji se može skinuti, a daje i dozu elegancije i vrlo interesantan dizajn. I ono što je najbitnije, svemu se lako i efikasno pristupa, nema nikakve posebne akrobatike. Sa prednje strane se nalazi power dugme, dva USB-A, jedan USB-C port i audio port. 

Vrhunske komponente

Srce ovog računara čini MSI MPG B650I Edge WIFI matična ploča na kojoj po samom nazivu vidite da ima praktično sve što bi vam moglo zatrebati, ali je ipak bazirana na „osnovnijem“ B650 čipsetu s obzirom da ovo svakako nije računar s kojim ćete se previše igrati sa overklokovanjem i slično. Interesantno je da se u paketu sa pločom dobija kuler za SSD koji čak ima i aktivno hlađenje, tj. jedan ventilator, što je ponekad potrebno za PCIe Gen5 diskove koji se dosta greju. Na ploči se nalazi sada već oprobani i dobro poznati Ryzen 7 9800X3D procesor za koji smo već zaključili da trenutno predstavlja verovatno najbolju opciju za gejmere. Njega hladi Silverstone Vida 240 Slim vodeno hlađenje koje izvlači toplotu gore do hladnjaka sa dva 120mm ventilatora i obezbeđuje i odlično hlađenje i skoro je nečujan u radu. Tu su još i 32GB DDR5 RAM memorije kao i Crucial SSD od 1TB da se upotpuni gejming iskustvo, sve vrlo korektno u odgovarajućim kategorijama. 

Sapphire Pulse Radeon 9070 

Glavna stvar za igranje na svakom računaru je ipak njegova grafička kartica, a ovde samo imali prilike da se upoznamo sa tek izbačenom Radeon 9070 grafikom u Sapphire izdanju. Ovo je kartica da kažemo neke srednje klase po pitanju izrade, dimenzija i cene, pa će kao takva verovatno biti primamljiva solidnom broju korisnika. Računajte da je u ovom periodu izbačena i Radeon 9070XT grafika koja donosi nešto bolje performanse a sa kojom ćemo se, nadamo se, družiti u skorijoj budućnosti. Sama Sapphire kartica nije ništa specijalno – vrlo je standardna za današnje pojmove, ali ono što je ovde bilo dobro jeste što je njena ukupna dužina samo 280mm, što znači da je u Era 2 kućištu ostalo praktično još prostora oko 40mm do maksimalne dužine koju proizvođač preporučuje. Ovo samo govori dodatno u prilog upotrebljivosti ovog kućišta jer to znači da ćete verovatno moći da nađete i model grafike klasu ili dva iznad ovoga što je sasvim u redu. Ova kartica zauzima dva slota, ali u zavisnosti od toga kako pozicionirate matičnu ploču i hladnjak za procesor, nije nemoguće da možda može da stane i grafika od 3 slota ili makar one 2.5. 

Radeon 9070 dolazi sa 16GB GDDR6 memorije i ima 3584 Stream procesora, osnovni klok je 2070MHz dok boost klok ide do 2520MHz. Dobra stvar je ovih 16 GB memorije jer to znači da će kartica vrlo verovatno biti mnogo više otporna na zahteve sve većih tekstura koje dolaze u igrama u narednih 3-4 godine, pa se čini kao dobro ulaganje u budućnost.

U pogledu performansi možemo ulaziti u sitne detalje ali bih rekao da je korisnije da to postavimo ovako – računar sa ovim procesorom i ovom grafičkom karticom će u 1440p rezoluciji u AAA naslovima imati između 75 i 120fps zavisno od naslova i podešavanja kvaliteta slike, dok će u 4K rezoluciji te brojke biti negde između 45 i 70fps ako govorimo o najvišem kvalitetu slike. Naravno, ukoliko uključimo ray-tracing treba očekivati pad performansi koji je opet dosta različit od naslova do naslova, ali da kažemo od 30 do 40%, otprilike u 1440p ćete imati performanse iz 4K rezolucije bez ray-tracinga. Naravno treba imati u vidu da vam je na raspolaganju i FSR4 tehnologija koja radi upscale rezolucije i iako sam ranije bio protivnik tih opcija mogu reći da u poslednje vreme daju zaista odlične rezultate i da ima smisla malo uštedeti na grafičkoj kartici a uraditi primenu toga i dobiti super sliku na kraju. 

Zaključak

Računar koji smo dobili na test prikazuje kako je moguće spakovati zaista moćnu mašinu u vrlo kompaktno kućište uz zaista minimalan broj kompromisa. Dodatno, Radeon 9070 grafička kartica donosi vrlo solidne performanse u nešto što bismo mogli nazvati srednjom klasom i što sada već nije preskupo i može biti dostupno širem krugu korisnika. Rekao bih da u tom slučaju dobijate idealnu mašinu za igranje u 1440p rezoluciji (ili 4K upotrebom FSR tehnologije) jer će svi AAA naslovi raditi u 60+ fps, dok će svi kompetitivni naslovi raditi u značajno bržim modovima što možete upariti sa monitorom visoke frekvencije osvežavanja.

Autor: Miloš Hetlerović

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.

Pretplatite se na Play! Newsletter

* indicates required


Comments
Play!Zine - preko 14 godina potpuno besplatan profesionalni gejming časopis na srpskom jeziku. Svakog meseca u digitalnom PDF formatu na preko 100 strana očekuju Vas opisi aktuelnih igara, intervjui, editorijali, recenzije hardvera, novosti sa domaće scene i brojne druge zanimljivosti iz sveta gejminga. A dok čekate novi broj časopisa, tu je i naš sajt - www.play.co.rs , gde vas svakodnevno obaveštavamo o svim aktuelnostima, novostima i zanimljivostima iz industrije video-igara. Naš moto je profesionalnost i posvećenost istraživanju, kako bi za vas doneli uvek najinteresantnije i dobro informisane vesti. Želimo dobrodošlicu svim starim i novim fanovima!

O nama:

PLAY! Zine

Adresa redakcije:

Vele Nigrinove 2/1
Beograd

Kontakt:
redakcija@play-zine.com

Prijatelji:


Play!Zine 2006-2019

To Top