Gadgets
Bežični miš koga nikada nećete morati da punite: Logitech G502X Plus i Powerplay 2 recenzija
Jedan od mojih omiljenih miševa od Logitech-a je G502 koji je nastao kao naslednik MX500 i MX518 miševa. I zaista, taj uređaj se toliko dobro pokazao da je na tržištu bio više od 10 godina kao praktično najbolja opcija za gejming miš opšte namene, a i kada je malo izmenjen pre nekog vremena, zadržana je oznaka – samo je dodato X na kraju. Sada nam na test dolazi G502X Plus, gde Plus označava da se radi o bežičnom modelu ali u kompletu sa Powerplay 2 podlogom koja omogućava da se baterija praktično nikada ne potroši.
G502X Plus
G502X je imao velike cipele da popuni i logično je da Logitech nije hteo previše da eksperimentiše – oblik je sada nešto zakrivljenijih linija u odnosu na stari dobri G502 ali se nepogrešivo prepoznaje. I ostale karakteristike su slične, s tim da je težina nešto smanjena i iznosi 106 grama za bežičnu verziju. Zanimljivo je rešen i RGB gde spoljašnja strana miša deluje kao da je „pukla“ i iz nje izviruje LED osvetljenje. Ispod tog procepa se nalazi lepo gumiran prostor na kome držite palac (ovo je miš namenjen isključivo dešnjacima), a tu se nalaze dva dodatna dugmeta kao i posebno „snajper“ dugme. Taj snajper može poslužiti da promenite DPI osetljivost miša dok ga držite, kako bi vam senzor bolje odgovarao za preciznije gađanje. Zanimljivo je da se u kutiji miša nalazi još jedna, manja verzija istog ovog dugmeta, pa ga možete promeniti kako vama odgovara, a čak i ono prvobitno veće dugme možete okrenuti na drugu stranu ukoliko vam je tako bolje. Pričvršćuje se magnetima što daje odličan rezultat i ne može da pobegne, a opet je relativno lako za zamenu.
Na samoj ivici glavnog levog tastera nalaze se još dva dugmeta. Takođe tu je i točkić koji ima i mogućnost side scroll-a dok se iznad njega nalazi taster koji reguliše da li je točkić u modu na podeoke ili u freewheel modu, kao i taster za promenu DPI osetljivosti senzora. Treba naglasiti i da je Logitech ovde za glavne tastere upotrebio novu tehnologiju Lightforce tastera koji kombinuju mehaničku i optičku tehnologiju kako bi se klikovi brže registrovali ali i kako biste imali osećaj pravih mehaničkih tastera, što je zaista jako dobro za korišćenje. Sa prednje strane se nalazi jedan USB-C port za punjenje i žično povezivanje kao i dosta neke „piano“ plastike, kojom iskren da budem i nisam baš oduševljen jer je dosta teška za održavanje. Sa donje strane su veliki PTFE klizači koji su vrlo brzi na podlozi, taster za uključivanje miša, kao i mali deo gde možete staviti USB adapter ili ubaciti PowerPlay pločicu o kojoj ćemo pričati nešto kasnije.
Kada govorimo o tehnologiji, G502X Plus je opremljen Hero 25K senzorom koji nudi osetljivost od čak 25.600 DPI što je i više nego dovoljno za gotovo sve gejmerske potrebe. Tu je i povezivanje preko Lightspeed Wireless tehnologije koja omogućava istu brzinu prenosa kao i standardni USB kabl, a uređaj možete koristiti i dok se puni preko kabla. Baterija uređaja bez punjenja traje do 130 sati ukoliko je isključeno RGB osvetljenje ili do 37 sati ukoliko želite da vam miš svetli. Međutim mi nismo hteli da se zamaramo punjenjem!
Powerplay 2
Logitech je već davne 2017. godine predstavio podlogu za miša koja je obećavala da vaš bežični uređaj više nikada ne morate da punite, što je na neki način zaista bila revolucija. Međutim, visoka cena prve generacije Powerplay podloge je dosta korisnika odvratilo od kupovine iste. To nas dovodi do zanimljive situacije da Logitech drugu generaciju podloge pozicionira tako da košta manje od prve, što u današnjem svetu naviknutom na stalnu inflaciju cena i prodavanje magle zaista deluje kao kuriozitet. To je ciljano urađeno da bi se ovaj uređaj više rasprostranio, ali moramo priznati i da su učinjeni neki kompromisi.
Najveći kompromis je što ste u prvoj generaciji u paketu dobijali i mekanu podlogu od tkanine ali i tvrdu od plastike, pa ste mogli da izaberete koja vam više odgovara. Kod Powerplay 2 podloge, dobija se samo podloga od tkanine. Drugi kompromis jeste što je podloga u sebi ranije imala ugrađen Lightspeed risiver, što sada nije slučaj. To znači da je povezujete na računar preko USB kabla, ali morate koristiti i risiver koji stiže uz miša – dakle imate jedan USB port manje na raspolaganju. Podloga je i dalje relativno standardnih dimenzija 344x340mm sa debljinom od 3.5mm, što je nešto manje nego u prethodnoj generaciji. S obzirom da su podloge ovih dana sve veće i veće, ovo bismo nazvali nekom osnovnom gejmerskom veličinom, ali sasvim dovoljno, pogotovu imajući u vidu da nema logike praviti podlogu sa većom površinom za punjenje jer bi više bilo neiskorišćeno.
Naravno napravljena su i neka unapređenja. Pre svega sada je veća indukciona površina na kojoj podloga puni miša – nisam ni shvatao da je to bio neki ograničavajući faktor, ali eto sada je to bolje. Sve što je potrebno da uradite jeste da stavite kompatibilnog miša, u njega umesto standardnog poklopca sa donje strane ubacite poklopac koji dobijate uz podlogu i on će se konstantno puniti, bez obzira da li radi ili stoji. U tom smislu na mišu možete zauvek ostaviti i RGB osvetljenje jer je nebitno koliko baterije troši kada se ona stalno dopunjuje. Već pomenuta tkanina koja zapravo služi kao podloga se na plastični deo stavlja preko gumiranog donjeg dela i zaista stoji vrlo čvrsto na njemu, baš nikakvih problema sa pomeranjem podloge nismo imali.
Zanimljivo je da na kutiji od podloge stoji da su trenutno kompatibilni miševi samo G309, G502X Plus i G Pro X Superlight kao i drugi modeli, ali kada odete na Logitech sajt videćete da je praktično kompatibilan i bilo koji stariji model koji je radio i sa prvom generacijom Powerplay podloge. Ovo i ima smisla jer pretpostavljam da je cela logika u kružnom disku koji se dobija uz podlogu, a on je istih dimenzija kao i ranije i staje i u starije modele.
Zaključak
Logitech G502X Plus miš je vrlo dostojan naslednik G502 modela, a kada to kaže neko ko je ovaj drugi koristio više od deceniju kao glavni uređaj za igranje, to ima posebnu težinu. Da, ima nekih osveženja i unapređenja, ali su ona nekako u drugom planu – glavno je da je osnovni duh uređaja sačuvan i za nove generacije i da će još mnogo gejmera imati prilike da uživa u njemu. Sa druge strane, Powerplay 2 se rešava možda nekih detalja koji su većini korisnika bili višak na prethodnom modelu ali zato nudi nešto nižu cenu, što svakako pozdravljamo jer se ionako radi o relativno skupom sistemu. Svakako, činjenica da sa ovakvim setapom više nikada nećete morati da razmišljate o punjenju baterije miša ima jednu ozbiljnu vrednost.
Autor: Miloš Hetlerović
Pratite nas na našoj Facebook, Instagram i TikTok stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.