Gadgets

Blast from the past: Sega Saturn (1994)

Pošto je gubila bitku na 16-bitnom frontu, Sega je odlučila da krene u novu ofanzivu protiv Nintenda sa svojom prvom 32-bitnom konzolom – Saturn. Dosta se očekivalo od Sege posle revolucionarnog Genesisa, ali danas svi znamo da je Saturn nažalost označio početak kraja za Segu, barem kada su konzole u pitanju.

Razvoj Saturna je počeo 1992, iste godine kada se pojavila Segina nova serija hardvera za arkade, Model 1, koja je podržavale 3D igre poput Virtua Racing. Model 1 je bio izuzetno skup, zbog čega je Sega odlučila da napravi jeftiniji i efikasniji procesor u saradnji sa japanskom kompanijom Hitachi. Pošto je tokom razvoja postalo očigledno da jedan SH-2 CPU nije dovoljan da ”potera” grafiku 3D igara, Saturn je na kraju imao dva. Kada su se pročule tehničke mogućnosti PlayStation-a, Sega je takođe odlučila da u Saturn ugradi drugi VDP (video display processor). Jasno je da je Sega dosta uložila u moćan hardver, ali je Saturn zato postao jedna od najskupljih konzola na tržištu.

U početnom periodu nakon izlaska, Saturn je u Japanu bio daleko uspešniji od PlayStation-a. Međutim, u Americi je situacija bila potpuno suprotna – čak i nakon sniženja početne cene, Saturn ironično nije uspeo da nadmaši svog prethodnika, Genesis. Iako je imao superiorniji hardver, Saturn su mnogi opisali kao ”2D sistem” koji nije bio optimizovan za reprodukciju 3D okruženja, za razliku od suparnika PlayStation-a, a kasnije i Nintenda 64.

Saturn je na tržište stigao sa igrama koje su uglavnom bile portovi Seginih arkada, kao što su Virtua Cop i Virtua Fighter. U ovom periodu se radilo i na prvoj 3D igri u Sonic the Hedgehog serijalu, Sonic X-treme, ali je ovaj projekat na kraju otkazan.

Sa 9,26 miliona prodatih konzola, Saturn se smatra komercijalnim neuspehom. U avgustu 1997. godine Sony je kontrolisao 47% tržišta konzola, Nintendo 40%, a Sega samo 12%. Godinu dana kasnije, Sega je pokušala da se ”vrati u igru” sa svojim sledećim gejming sistemom, Dreamcast, ali bezuspešno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.

Pretplatite se na Play! Newsletter

* indicates required


Comments
Play!Zine - preko 14 godina potpuno besplatan profesionalni gejming časopis na srpskom jeziku. Svakog meseca u digitalnom PDF formatu na preko 100 strana očekuju Vas opisi aktuelnih igara, intervjui, editorijali, recenzije hardvera, novosti sa domaće scene i brojne druge zanimljivosti iz sveta gejminga. A dok čekate novi broj časopisa, tu je i naš sajt - www.play.co.rs , gde vas svakodnevno obaveštavamo o svim aktuelnostima, novostima i zanimljivostima iz industrije video-igara. Naš moto je profesionalnost i posvećenost istraživanju, kako bi za vas doneli uvek najinteresantnije i dobro informisane vesti. Želimo dobrodošlicu svim starim i novim fanovima!

O nama:

PLAY! Zine

Adresa redakcije:

Vele Nigrinove 2/1
Beograd

Kontakt:
redakcija@play-zine.com

Prijatelji:


Play!Zine 2006-2019

To Top