Mali i tanki laptopovi su u jednom trenutku bili toliko popularni da su dobili čak i svoj poseban naziv – ultrabook. U međuvremenu je konkurencija na tom polju toliko porasla da više nema potrebe označavati ih nekako posebno, ali ukoliko želite nešto malo, lagano i tanko, model koji smo dobili od Lenova na test bi mogao biti idealan izbor za vas.
Ovaj model je namenjen pre svega onima koji žele izuzetno prenosnu mašinu. Kao što mu deo imena kaže, ovaj laptop je izuzetno tanak – visina u nekim delovima je samo 14.55mm. Kada to pretvorimo u neke realne okvire, to znači da ne da nisu imali prostora da stave LAN port sa strane, nego bi čak i standardni USB-A port bio previše visok pa su jedini portovi koji se nalaze ovde zapravo manji i tanji USB-C. Sa težinom od samo 1.23kg i ekranom od 14“ koji pokriva 98% prednje površine, što znači da su ivice skoro pa nepostojeće, ovo je definitivno ultra portabilan računar. Nažalost neki kompromisi su tu ipak morali da se naprave – na primer moje razumevanje je bilo da svi Lenovo računari koji nose naziv Yoga zapravo mogu da se zarotiraju kao tablet, ali to ovde nažalost nije slučaj i uređaj se otvara samo do nekih 120 stepeni otprilike, što je ipak sasvim dovoljno za korišćenje kao standardni laptop računar.

S druge strane, ekran poseduje touchscreen funkcionalnost koja će mnogima dobro doći za neke zadatke. I kada već govorimo o ekranu on je definitivno najupečatljiviji deo ovog računara, bez obzira na veličinu – sa rezolucijom od 3840×2400 piksela on je nešto viši od standardnih 16:9 proporcija a boje OLED ekrana su toliko žive da je zaista jedan od najlepših na tržištu. Tu je i tehnologija koju Lenovo naziva PureSight Pro a koja omogućava da 100% P3 i sRGB pokrivenosti boja što se ne sreće baš često na ekranima koji nisu specifično namenjeni dizajnerima. Na to treba dodati i osvežavanje od 120Hz što je svakako za pohvalu i ugodan rad.
Interesantno je primetiti da postoji mala lajsna sa spoljne strane na kojoj su ispisane karakteristike web kamere od 32mpx, ali u početku uopšte nisam uspevao da je pronađem! To je zato što se web kamera zapravo nalazi ispod ekrana i samo se pojavljuje mala crna rupa kada je ona u upotrebi! Zaista vrlo elegantno rešenje, ali moram priznati i da ima svojih nedostataka: naime kvalitet slike sa web kamere je, pretpostavljam zahvaljujući tome što se nalazi ispod ekrana, značajno lošiji od ekvivalentnih Lenovo Yoga računara pa iskreno to i nije baš kompromis koji bih voleo da pravim ukoliko su mi video pozivi bitna stvar. Još jedna zanimljivost jeste da postoji „privacy“ dugme za sakrivanje web kamere koje se nalazi sa strane računara, međutim deluje da je ono izvedeno softverski, baš da bi se omogućilo da se kamera pojavi ispod ekrana. U tom smislu ako neki haker može da mi upadne u računar i preuzme kontrolu nad mojom web kamerom, plašim se da može i softverski da utiče na to kada će se ona upaliti. Nije da sam preterano paranoičan po ovom pitanju, ali deluje da su se malo pogubili u tome šta je zapravo potrebno a šta je samo lep marketinški plan.

Još jedna zamerka koju bih uputio ovom, inače dizajnerski fenomenalno odrađenom uređaju, jeste stakleni materijal od koga je izrađen poklopac. Iako kada se prebriše izgleda zaista kao „milion dolara“, u redovnom korišćenju tako brzo hvata otiske prstiju da prosto odustanete od daljeg brisanja. Slična stvar je čak i sa unutrašnjošću uključujući i tastaturu na kojoj se zadržavaju otisci, ili su prosto moji prsti previše masni… A nisam jeo burek dok sam ga koristio, časna reč! Sve to na stranu, utisak u korišćenju tastature i touch pada je zaista impresivan za ovako tanak računar – tasteri daju dovoljno taktilnog odziva i vrlo su prijatni za kucanje, a touch pad je ogroman i zaista se lako koristi.
Kada govorimo o performansama opet možemo reći da je impresivno šta se u njemu nalazi – Intel Core Ultra 7 258V procesor će se lako postarati za sve poslovne zadatke, tu je 32GB memorije kao i 1TB SSD za skladištenje podataka. Grafička kartica je Intel Arc 140V u samom procesoru i neće moći baš da pokrene AAA igre, ali će biti sasvim dovoljna ukoliko želite da poigrate neki esports naslov, naravno u nižem nivou detalja i u manjoj rezoluciji. Trajanje baterije je solidno, a napaja se preko priloženog USB-C punjača od 65W što je opet zgodno jer isti možete koristiti i za punjenje većine modernih mobilnih telefona. Zanimljivo je i da su u ovako malu šasiju napakovana i četiri zvučnika koji poseduju i Dolby Atmos specifikaciju. U praksi nisu previše jaki, ali daju sasvim čist i pristojan zvuk. Na to treba dodati i integrisane mikrofone koji imaju noise cancelling tehnologiju.

Lenovo Yoga 9i Slim je laptop koji cilja vrlo specifičnu populaciju – one kojima treba upadljiv, mali, lagan i izuzetno prenosan računar, za to su spremni da plate veliki novac i nije ih briga ukoliko je to proizvelo neke druge kompromise. U tom smislu ovaj laptop ispunjava sve te kriterijume, ali ne možemo da se otmemo utisku da ukoliko ste spremni da žrtvujete par stotina grama više možete dobiti računar istog proizvođača koji može da radi i kao tablet, ima bolju kameru, sličan ekran i košta par stotina evra manje.
Autor: Miloš Hetlerović
Pratite nas na našoj Facebook, Instagram i TikTok stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.
