Pandemija korona virusa je i dalje u punom jeku, sa velikim naporima da se suzbije širenje i da se što pre pronađe delotvorna vakcina.
Traganje za najslabijom karikom u lancu proteina virusa COVID-19 je mukotrpan i izuzetno spor proces, gde je uključena snaga računara koja kroz niz simulacija traga za rešenjima.
Snaga jednog računara nije dovoljna, te je pre par meseci pokrenuta inicijativa u kojoj običan građanin može pozajmiti delić snage svoje mašine kako bi ubrzao proces pronalaska rešenja za korona virus. Odziv je bio izuzetno dobar i kumulativno je nadmašena snaga najmoćnijih superkompjutera, ali to nije dovoljno.
U proces istraživanja vezanog za COVID-19 su se uključile i kompanije AMD i Lenovo u saradnji sa institutom za subatomsku fiziku Holandije. Proizvođač čipova AMD svoj doprinos daje kroz superkompjutere bazirane na moćnim EPYC procesorima, dok Lenovo pozajmljuje servrsku tehnologiju.
Ova saradnja omogućava laku komunikaciju između super-računara širom sveta. Otkriveno je da je nedavno izvršena isporuka 4 serverska ormana sa čak 3800 EPYC procesora i 31 terabajt memorije, što povećati količinu nastalih podatak i do 10 puta i tako značajno ubrzati razvoj rešenja za korona virus.