Opisi igara
Boji, briši, strašni Miki: Epic Mickey Rebrushed recenzija
Znate onaj osećaj kad se prisetite neke stare igre koju ste igrali kao klinac i u glavi vam je najmodernija grafika svih vremena? Onaj osećaj kad ubedite sebe da je neka igra izgledala i igrala bolje nego što je zapravo istina? Sigurno ste onda nekada ili upalili tu igru ponovo na modernijem hardveru ili pogledali neki YouTube klip i shvatili koliko ste matori i koliko je igra zastarela. E sad, ako biste uzeli da igrate Epic Mickey Rebrushed danas, sem promena kontrola i par novih mehanika, samo biste rekli koliko je igra ista, ali kad uporedite ovaj remaster sa originalom, promene su nebo i zemlja.
3D platforme se izgleda vraćaju u velikom stilu. Sa uspehom AstroBot-a, ljudi su očigledno željni još ovakvih veselih platformskih igara. Iako nije nova igra, Epic Mickey Rebrushed je toliko dobar rimejk da može da se komotno smatra novom igrom.
Epic Mickey je originalno izašao za Nintendo Wii i pokazao se kao veoma uspešna igra. Međutim kontrole i kamera nisu bili baš najbolji i ovi problemi su potpuno rešeni sa Rebrushed verzijom. Kontrole su sada responzivne, kamera je mnogo fluidnija i dozvoljava veću kontrolu. Ali ovo je samo početak poboljšanja.
Igra počinje sa tim da naš glavni junak, Miki Maus, pronalazi portal iza svog ogledala koji ga vodi do radionice čarobnjaka iz filma Mikijeva Fantazija. Tamo pronalazi magičnu četkicu i slučajno prosipa boju koja pušta zle senke u zemlju zaboravljenih crtanih filmova. Igra vam onda pomeri vreme nekoliko godina unapred gde prikazuju kako je Miki napredovao kroz svoju istoriju i tada ga sile mraka uvlače ponovo u ogledalo. Miki je sada sam u zemlji zaboravljenih crtanih filmova i uz pomoć magične četkice pokušava da izvuče živu glavu i da pomogne ostalim crtaćima koji sada pate zbog njegove greške. Zapravo, cela premisa, priča i lokacije su vrlo mračnog karaktera, što je atipično za Miki Maus igru. Ali ovo nije čudno jer je na igri radio Voren Spekter, jedan od tvoraca Deus Ex serijala.
Da bi igra bila još mračnija, postoji moralni sistem koji je poprilično binaran ali dosta mračan. Kroz igru ćete imati izbor da pomažete ili odmažete ostalim Diznijevim junacima. Ali, nekad ćete imati izbor da budete i zli kako biste mogli da dobijete neku bolju nagradu na uštrb junaka kome možete da pomognete. Ili ćete spasiti Gnoma sa katapulta ili ćete ga lansirati i uzeti kovčeg – poprilično mračno. Većina ovih izbora će uticati kako na svet tako i na nastavak igre i priče, tako da razmislite dobro ako planirate da igrate ovu igru samo jednom.
Ostatak igre je klasična 3D platforma gde ćete uglavnom skakati i tabati se sa neprijateljima. Miki ovog puta ima magičnu četkicu sa kojom može da manipuliše kako okruženje tako i neprijatelje. Četkica može da boji i da ispija boju po potrebi i ovo će često uticati na svet. Na primer, da biste prešli otrovnu reku, možete da obojite most koji će se manifestovati preko nje. Velika statua vam stoji na putu? Uklonite boju ispod statue da propadne na niži nivo.
Ovakvih manipulacija bojama ima kroz celu igru i čak se i borba ogleda u tome da ispijate boje iz neprijatelja. Ako napadate neprijatelje bojama, onda postaju šarmirani i pomažu vam protiv ostalih. Većina bosova koristi ovaj pristup kombatu gde ćete morati nešto da ispijete ili obojite kako biste naneli štetu. Ali pored i ovakvih interakcija, biće neprijatelja na koje samo izbljujete ogromnu količinu boje da bi vam se pridružili ili samo ispijati dok ne budete imali prilike da ih udarite.
Lokacije u igri su „detinjaste“ ali u isto vreme i strašne. Pod ovim mislim da će se Miki provlačiti kroz kanalizaciju, prolaziti kroz začarani mračni zamak i lutati po vrlo čudnom luna parku. Svaka od ovih lokacija, a ima ih mnogo više nego što sam naveo, su odlično dizajnirane da inkorporiraju Mikijeve sposobnosti kako za progres dalje tako i za pronalazak skrivenih lokacija i zagonetki. Neki nivoi se prebace u 2.5D gejmplej koji dosta podseća na stare platforme kao što je Rayman. Ovo su vrlo kratki segmenti koji su se meni mnogo dopali jer su nostalgični ali dovoljno dinamični i uzbudljivi da mogu komotno da budu svoja igra ako bi bili malo duži i kompleksniji.
Epic Mickey Rebrushed je još jedan odličan remaster a u poslednje vreme ih dobijamo dosta. Da li je ovo dobro ili loše, to je za neku drugu priču. Miki će svakako biti zabavan kako klincima tako i odraslima i mislim da niko ne bi zažalio ovu kupovinu. Ako nikada niste imali prilike da probate Epic Mickey na Nintendo Wii a želite iskustvo koje je bolje nego original, Epic Mickey Rebrushed je za vas.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.