Opisi igara
Običan remaster ili testiranje budućih voda? – Legacy of Kain™ Soul Reaver 1&2 Remastered recenzija
Stubovi Nosgotha se opet tresu. Aspyr, developerska i izdavačka kuća je poznata po dobrim ali i po mnogo lošim portovima i izdanjima u svom portfoliju. Ali ova nekonzistentnost ih nikada nije zaustavila, i kad sam video da su oni zaduženi za Soul Reaver remaster, moram da priznam da sam se poprilično unervozio. Srećom, Aspyr je poprskao igru sa novim teksturama, dodao par opcionih dodataka, restaurirao nekoliko izbrisanih scena, ubacio dve igre u paket i rekao laku noć.
Novijim igračima nikako ne mogu da objasnim zašto je ova igra bila toliko popularna ali vrlo specifična u isto vreme. Legacy of Kain: Soul Reaver je prvobitno izašao za PS1 ali kasnije i za PC (gde sam i ja imao priliku da ga igram). Atmosfera, priča, čudna grafika, mehanike a najviše glasovna gluma su samo neki od elemenata koje čine ovu igru potpunim remek-delom… ili se ja barem tako sećam.
Po svim pravilima, ovaj remaster je definicija reči remaster. Ono što je Aspyr uradio je prezentovanje ovog legendarnog serijala modernijoj publici ali su uspeli da zadrže izvođenje i šarm igre. Prvi deo ovog puta je grafika.
Sve teksture su poboljšane a neke pravljene ispočetka, ali je svaka na svom originalnom mestu. U bilo kom trenutku tokom igre možete da promenite na staru, originalnu grafiku i jasno se vidi da su poboljšanja tu, ali nisu preterana do te mere da se gubi suština i originalna ideja tvoraca. Drugi dodatak je modernizacija kontrola, jer sada imamo dva analoga u odnosu na nula koliko je imao PS1 (dobio je tek sa PSone znatno kasnije). Okretanje kamere je dosta lakše ali se igra često bori protiv vaših inputa da bi vam kontekstualno skrenula pažnju na nešto. Na primer preskakanje provalija često pomera kameru da gledate nadole kako biste videli gde da sletite, ali danas se to radi instinktivno pa ume da smeta.
Sledeći dodaci su u vidu modernizacije gejmpleja, ali developeri na ovom planu nisu ništa konkretno promenili. Akcija, izvođenje i kontrole su manje više ostale netaknute, dok se mapa i kompas ističu kao novine. Igra koristi portale za putovanje sa mape na mapu, a postoji i dosta vraćanja na prethodne kako radi otkrivanja novih stvari i napretka sa novim sposobnostima. Sve mape su u originalu bile označene različitim simbolima koji nisu bili uvek dovoljno opisni. Zbog toga, ubačena je statična mapa koja pokazuje Nosgoth sa imenima lokacija koje imaju vezane simbole za sebe, tako da uvek znate gde treba da idete. Kompas je opcioni dodatak koji je bukvalno to, kompas. Većina questova i zadataka su opisani kroz igru i dijaloge i uglavnom pokazuju u kom smeru treba da idete. Na primer, quest vam kaže da morate da idete istočno kako biste nastavili priču, što je u originalu bilo beznačajno nego ste često lutali dok niste izašli iz lavirinta i nazad na put. Kompas u tom smislu mnogo pomaže.
Ono što sam primetio je da igra nema automatsko snimanje, već iz menija svaki put morate da snimite sami. Pored toga vam ne snima trenutnu lokaciju, nego vas vraća nazad u „hub“ odakle portalom pokušavate da se vratite gde ste stali. Ovo je baš oldschool, ali bih više voleo da ima moderniji sistem snimanja, pogotovo što igra ima mnogo vraćanja na stare lokacije i lako se možete izgubiti ili zaboraviti gde ste trebali da idete.
Pošto sam se dosta zaleteo sa poboljšanjima u igri, shvatio sam da nisam rekao ništa o samoj igri. Legacy of Kain: Soul Reaver je u najužem smislu akciona avantura koja podseća na mračniju Zeldu. Priča kaže da su vampiri postali bogovi koji su vladali svetom po imenu Nosgoth. Na njihovom čelu je bio Kain, najmoćniji vampir koji je imao velike ambicije za svoju rasu ali i za sebe. Jedan od njegovih sinova, Raziel, evolutivno je uspeo da prevaziđe Kaina, dobivši krila. Kain nije bio previše srećan zbog toga i iz ljubomore lomi Razielu krila i baca njegovo polumrtvo telo u večni vrtlog gde će zauvek patiti. Sudbina je imala druge planove i jedno, blago rečeno eldrič čudovište vraća Raziela u polu-život i pretvara ga u ličnog Soul Reaver-a. Raziel sada može da putuje spiritualnim svetom gde vreme stoji, kao i realnim svetom, kako bi osvetio samog sebe. Kroz igru, Raziel otkriva gomilu skrivenih istina koje su se krile kako od njega, tako i od celog Nosgoth-a.
Priča je vrlo teško goth-vamp iživljavanje, ali je toliko lepo napisano i još bolje odglumljeno da spada u retka remek-dela u gejmingu. Priča se hvata svega, od porodice i sudbine do moći i kontrole, pa čak i do putovanja kroz vreme i prostor. Prvi deo je bio jako zbrzan tokom svog razvoja, dok je drugi bio negovan i lagano pisan. Šteta što u paketu nije i Legacy of Kain: Defiance koji je treći nastavak a ujedno i završetak ove sage.
Ne postoji ništa što mogu da napišem da nekog starog LoK igrača ubedim da uzme ovaj remaster – ta osoba ga već uveliko igra. Ono što bih voleo je da ubedim „modernu“ publiku da proba ovaj naslov i pristupi njime više iz perspektive umetnosti i očima deteta nego modernog igrača. Ovaj serijal zaslužuje moderan nastavak kao i potpuni rimejk celog serijala jer dobre priče i igre treba čuvati. Ova remaster kolekcija je odličan prvi korak i nadam se da neće biti ni poslednji.
Legacy of Kain™ Soul Reaver 1&2 Remastered je dostupan za PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch
Autor: Igor Totić
Igru ustupio: Sandbox Strategies
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i pridružite se našoj Discord grupi za sve vesti o gejmingu.